лютого

19

Вівторок

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Яке найбільше багатство може мати жінка? Можливо, хтось вважає себе багатою, бо має будинок, дачу, шикарний автомобіль та безліч коштовних прикрас. Але, чомусь, думається, що справжнє жіноче щастя - бути матір’ю, а головне багатство - це діти. Якщо так, то в цьому плані неабияк пощастило мешканці с. Лишнівка Феодосії Іванівні Ковердюк, яка має чотирнадцять дітей – п’ять красенів-синів і дев’ять чарівних доньок.   
Феодосія Іванівна уродженка повоєнної Лишнівки. Ще дівчам, разом із іншими сестрами та братами стала напівсиротою, залишившись без материнської ласки. Батько-фронтовик, якого в селі кликали «танкістом», оженився вдруге. Мачуха своїх дітей не мала, однак і чужих не дуже пестила. У 18-річному віці Феодосія вийшла заміж за місцевого хлопця Тимофія Ковердюка. Бог щедро обдаровував жінку дітьми, а ще ж доводилось працювати у ланці, аби заробляти на шматок хліба. Чоловік спершу трудився в колгоспі, потім перейшов у шляхову дільницю. Бувало, що їхав на будівництво доріг на цілий тиждень, і молодій дружині доводилось самій встигати усе робити і в хаті, і по господарству. Вже потім Тимофій працював трактористом у держлісгоспі.  
Спочатку сім’я Ковердюків жила у тітки чоловіка, а у 1975 році перейшла у новозбудований будинок із просторими великими кімнатами. Але родина продовжувала поповнюватись дітьми, яким доводилося спати по двох на ліжку. 
– Їсти у хаті варили часто і багато, та й за стіл відразу всі не поміщалися, тож їли по черзі, – пригадує донька Тетяна, що мешкає у райцентрі. – Вже на свята за одним столом збиралися усі гуртом. 
– Звісно, що легко не було, потрібно було і попрати вручну, і їсти наварити, і погледіти дітей, – пригадує багатодітна мама. – Але, коли старші діти попідростали, допомагали глядіти менших. Навіть у ланку зі мною ходили, аби виконати в колгоспі норму. Тоді не було ніяких особливих допомог від держави та й ніякої побутової техніки, що значно полегшує життя теперішніх мам.  
Сьогодні діти Феодосії Іванівни вже дорослі та мають свої сім’ї, а різниця між найстаршим сином та наймолодшою донькою сягає немало-небагато - 27 років. Найстарший  Петро працює водієм в Маневичах, а Світлана – бухгалтером у Новочервищанському лісництві ДП «Маневицьке ЛГ». 50-річний Олександр прописався на Закарпатті та їздить на роботу у Чехію. Маневичанка Тамара трудиться в Італії, Тетяна та Галина продавчині у Маневичах та Вараші. Син Сергій – лісівник Черемського природного заповідника, мешкає у Лишнівці. Людмила теж проживає у рідному селі та їздить на заробітки. Олена, Іван і  Валерій проживають у райцентрі. Ірина та Ліля ще мешкають біля матері, а найменша донька Наталія полетіла від матері аж у далеку Америку (США), де проживає із сім’єю. Усі діти, за виключенням Тетяни, Ірини та Лілії, які ще не знайшли своїх других половинок, подарували матері 24 внуки та 8 правнуків. Чим не багатство?! 
Виростити чотирнадцять дітей без надійної чоловічої підтримки, напевно, неможливо. Адже, окрім безпосереднього піклування про них, потрібно було заробляти гроші та займатися господаркою. Щоправда, вже три роки як немає поряд чоловіка Тимофія Сергійовича. З ним у житті Федосії Іванівни було всякого: і доброго, і не дуже, але дітей він любив і дбав про них не менше від дружини. 
Нині жінка ще не втрачає життєвої сили та вміло господарює. Обробляє чимало землі, тримає багато живності – кури, індики, качки, корова, кінь, свині. Звичайно, що з усім самій вже не впоратись, і приходять, приїздять на допомогу діти, онуки. Після праці обов’язково накривають стола і, частуючись, спілкуються, розповідають матері та бабусі про свої справи та плани.
– Якось придбала матері маленьке порося, то в неї було в очах стільки радості, що й не передати, – говорить Тетяна. – Справа у тому, що їй потрібно чимось займатися і про когось дбати. Ніколи не сидить без діла.  Цілу зиму плела круглі половики, любить квіти і багато садить їх на подвір’ї. А нещодавно керувала братами, які робили біля будинку новий дерев’яний паркан.        
Минулого року на поважне 70-річчя матері у батьківському будинку зібралися усі чотирнадцять дітей (на знімку). Навіть донька-американка прилетіла привітати неньку. Хоча про її візит із далекої заморської країни матір дізналася, коли та постукала у двері дому. Потім ще довго ображалася на інших дітей, що не попередили її. До речі, Наталія подарувала матері модний аксесуар – телефон «Айфон-6», про який мріє не одна жінка. 
Якось хтось спитав у Феодосії Іванівни, кого вона найбільше із дітей любить? На що жінка відповіла, що якого пальця не порань, всякий болить. Щоправда, після того, як наймолодша Наталія вирушила до Америки, чи не найбільше переймається саме за неї, бо ж бачить її дуже рідко. Проте решта дітей та онуки не заздрять такій особливій турботі, а навпаки, готують матір до поїздки в гості на віддалений континент. 
Сергій ГУСЕНКО.
Фото із домашнього архіву Ковердюків.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua