лютого

19

Вівторок

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

18 квітня у селищі Колки біля пам’ятного знака «Колківська Республіка» відбулись урочистості з нагоди 75-ої річниці утворення Колківської Республіки за участі ветеранів ОУН-УПА, начальника управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації Ольги Чубари, очільників районної влади Андрія Линдюка та Анатолія Мельника, Колківського селищного голови Олександра Палінкевича, громадськості та учнівської молоді. 
Розпочався урочистий мітинг молебнем за загиблими, який провели священики УПЦ КП Андрій Закидальський та Михайло Мельничук. 
Про визначну сторінку історії нашого краю, яка розпочалася 75 років тому, повідали ведучі дійства Ігор Гончарук та Раїса Квач. Саме 1943 рік став на Волині періодом найзапеклішої боротьби Української Повстанської Армії проти нацистів. Звільнена територія, куди увійшли більшість населених пунктів Маневицького, Рожищенського, Ківерцівського районів Волині та Степанського, Радивилівського районів Рівненщини, отримала назву Колківська Республіка, а містечко Колки стало її своєрідною столицею. Тут вирувало своє життя згідно укладеного устрою.
Голова Колківської селищної ради Олександр Палінкевич відзначив, що протягом багатьох століть українці боролися з різними загарбниками і створення на Волинській землі такого незалежного острівця української державності було споконвічним прагненням українців до незалежності, до утворення власної держави. І хоча вона була жорстоко знищена загарбниками в кінці 1943 року, піврічне існування державності на цій землі залишило яскравий слід в історії України. Колківчани пишаються тим, що живуть на цій землі і цей дух незалежності залишається із ними на все життя, де б вони не проживали. Він подякував усім, хто не забуває цю важливу подію та шанує ще живих учасників визвольних змагань, та тих, хто поклав свої життя за незалежність України.
Присутні хвилиною мовчання вшанували всіх, хто поліг за волю і незалежність нашої держави. До пам’ятних знаків «Борцям за волю України» та «Колківська республіка» були покладені живі квіти та вінки.
У вітальному слові голова Маневицької РДА Андрій Линдюк відзначив, що поряд із Київською Руссю, Галицько-Волинською та Гетьманською державами, Українською Народною Республікою була й феноменальна Колківська Республіка. Це був приклад того, як українці вміють об’єднуватись. Наше з вами завдання продовжувати єднатись, попри те, що маємо потужного ворога, і кожен з нас на своєму місці повинен будувати таку Україну, щоб не було соромно перед усіма поколіннями українців, які виборювали нашу свободу.   
Голова РДА Андрій Линдюк разом із начальником управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації Ольгою Чубарою виконали почесну місію, вручивши Подяки голови Волинської облдержадміністрації членам Братства ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура Василю Кушніру, Ростиславу Кушніруку та Марії Ткачук.  
Головний спеціаліст із регіональних питань у Волинській області Українського інституту національної пам'яті Леся Бондарук передала вітання від голови інституту Володимира В’ятровича та 98-річного Степана Семенюка, колишнього референта видавництва  Колківської Республіки. Вона закликала присутніх знати свою історію і пам’ятати тих, хто її творив.
Багато членів ОУН і УПА, активних під час діяльності Колківської Республіки, стали Лицарями найвищих нагород УПА – Хрестів Бойової Заслуги та Хрестів Заслуги. Тож і цього дня нагороди знайшли спочилих героїв. Срібним Хрестом Заслуги нагороджений провідник ОУН Берестейської округи Західного краю Північно-західних українських земель  Григорій Сало  (псевдо «Сушко»). Нагороду передали його родичу Анатолію Бернадському. Срібним Хрестом заслуги нагороджена керівник Українського Червоного Хреста Військової округи «Турів» УПА-Північ Любов Гнатюк (псевдо «Біла»). Її родину радянська влада вивезла у Сибір і віднайти нікого не вдалося. Срібним Хрестом заслуги другого класу і Бронзовим Хрестом Заслуги нагороджений ст. булавний, командир відділу ЗГ «33» УПА-Північ Яків Лисий (псевдо «Павло», «Ярослав»). Він родом із села Старий Чорторийськ на Маневиччині. Із його родини нікого немає в живих. Відтак, ці  нагороди передали на зберігання у Волинський краєзнавчий музей.
Порадувала присутніх концертна програма. Патріотичні та повстанські пісні лунали у виконанні колківчанина Володимира Бобіка, вокального чоловічого ансамблю Колківського та дуету «Світанок» Боровичівського Будинків культури, в’язанку повстанських пісень подарував народний аматорський вокальний чоловічий ансамбль «Маневицька Сотня» Маневицького РБК.
Під час заходу можна було ознайомитись із мистецькою акцією «Колківська Республіка – предтеча української Незалежності», а також придбати літературу, пов’язану із цими подіями. 
Колківська Республіка була знищена, але незламним залишився дух її захисників. Цей дух нескорених міцним генетичним кодом закарбувався в серцях наступних поколінь. Він надихає і теперішніх захисників Вітчизни, які нині боронять українську землю від агресора.
Сергій ГУСЕНКО.
Фото автора.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua