жовтня

22

Понеділок

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Влітку 2017 року в Прилісне завітала кореспондент одного з польських журналів Агнешка Навроцька, яка чомусь зацікавилась нашою церквою. Вона показала журнал, де було вміщене фото Свято-Троїцького  храму, датоване 1915 роком. А ще її дуже цікавило, чи справді через село проходила вузькоколійка з Маневич на Любешів. На фото в журналі  чітко видно було на передньому плані вузькоколійку на фоні церкви.

 

Агнешка Навроцька  приїздила в Колки, де колись проживав і був похований її дід. Відвідавши його могилу на колківському кладовищі, вона захотіла пересвідчитись,  чи саме наша церква на фото і чи існує ще й досі вузькоколійка.

Із Іриною Скорик, моєю колегою, ми давно співпрацюємо, відшукуючи матеріали про наше село для майбутнього музею. Тому кореспондент  і звернулась по допомогу до нас. Я підтвердив, що добре пам'ятаю вузькоколійку, яка ще існувала і в роки ІІ світової війни, адже я жив поряд з  храмом. Коли стали співставляти будівлю церкви на колишньому фото із сучасною, кореспондент побачила різницю в обох куполах храму. Тому нам довелось розповідати їй, що сталось із куполами церкви в 1945 та 1968 роках (про це писалось у статті "120-річчя Свято-Троїцького храму с. Прилісне", "Нова доба" №49 від 9.12.2017 р.). Для підтвердження достовірності сучасної церкви із  знімком в журналі гуртом сфотографувались біля храму.

А 17 липня минулого року отець Юрій, прибираючи в нижньому приміщенні храму, звідки йде хід на дзвіницю, побачив на стіні напис, зроблений олівцем "1916 г. июня 24 дня посетили сей храм Божий козаки Забайкальського войска. Скорбим о запустению храма сего. М.С.Чугуєвский". Архівні дані підтверджують, що дійсно, саме цього дня російська армія під час Брусилівського прориву вступила в наше село.

15 серпня за нашим проханням отець Юрій разом з нами та місцевим фотографом дослідили хід на дзвіницю та її саму. Крім згадуваного напису олівцем зацікавив напис крейдою: "Маневичі. Дня 12/ІV 30 р" та деякі інші. Ще належить з'ясувати, що означають ці дати. На самій дзвіниці напис "Ковель 2009" зрозумілий, бо саме влітку того року майстри з Ковеля фарбували церкву та  ремонтували покрівлю куполу дзвіниці і "позолотили"  хрести на куполах. Але найбільшою несподіванкою стало обстеження шести мідних дзвонів, на яких були вилиті старослов'янські букви.

Сфотографувавши їх та звіривши із  старослов'янським написом, з'явились дати їх виготовлення. Так, два великих мідних дзвони були вилиті в 1750 та 1764 роках,  середній дзвін - в 1786 році, а малі дзвони - в 1665 та 1673 р. З цього можна робити висновок, що храм у нашому селі був уже у ХVІІ столітті, залишається відтворити  дату будівництва та хто його збудував.

Храми, як і люди,  мають свій вік та свою історію, досліджуймо їх і вони нам багато про що розкажуть.

Михайло РОМАНІК,

с. Прилісне.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua