березня

19

Вівторок

Маневицька районна газета "Нова доба"

Офіційні вітання

Останні коментарі

Чи можливо повернути колесо історії назад? Для православної громади с. Четвертня це є більш чим потенційно можливим завдяки об’єднавчому собору 3-ох розділених гілок українського Православ’я, що відбувся у соборі у Св. Софії 15 грудня 2018 р.

Згідно із першими писемними згадками, Старочорторийську майже тисячу років, Колкам і Городку – близько 700, Серхову – 565, Куликовичам – 530.

Влітку 2017 року в Прилісне завітала кореспондент одного з польських журналів Агнешка Навроцька, яка чомусь зацікавилась нашою церквою. Вона показала журнал, де було вміщене фото Свято-Троїцького  храму, датоване 1915 роком. А ще її дуже цікавило, чи справді через село проходила вузькоколійка з Маневич на Любешів. На фото в журналі  чітко видно було на передньому плані вузькоколійку на фоні церкви.

Наші предки тут храм збудували,  він велично стоїть на горі,
до молитви всіх дзвоном скликає у ранковій й вечірній порі.
Поки що не вдалось встановити точної дати будівництва першої церкви в нашому селі, але за архівними даними відомо, що в 1793 році вона носила назву Живоначальної Трійці.

Територія Черемського природного заповідника за історичними документами могла належати не лише до Карасинського двору. Розташоване поруч село Серхів було власником озера Редиче, яке нині також лежить в межах Черемського заповідника. 

28 червня 1941 року німці захопили станцію Маневичі, призначили комендантом районної поліції Миколу Сліпчука, бургомістром управи Левчука. Набравши в штат поліцаїв, Сліпчук припинив грабунки єврейських крамниць. Заарештовані німцями радянські активісти зуміли втекти з ковельської тюрми і створили перший партизанський загін у наших лісах. За допомогу партизанам німці пообіцяли розстрілювати селян та зобов’язали періодично здавати продовольство та фураж.
У Другу світову війну було втягнуто 72 держави світу, в ній загинуло 55 мільйонів людей з усіх воюючих країн – це більше, ніж усе населення України. Найбільших втрат у війні зазнала саме Україна, бо загинуло в ній 8 мільйонів українців, що становило 20% її населення. Величезних збитків зазнало і її господарство, бо полум’я війни нищило все під час наступу німецьких військ, а потім під час боїв за визволення України. Тому старше покоління до цього часу з жахом згадує про події тієї страшної війни.
Багатовікові життєві взаємини поміж Україною і Польщею характеризуються, в переважній більшості, неоднозначними подіями та фактами. Було все – війни, образи, звинувачення… Але немало й хороших сторінок, в тому числі й тих, що писалися на Маневиччині.

Одним із найдавніших сіл Волині є Городок, який в давнину називали Чернечгородок. Саме від цього села походить село Маневичі, нині Прилісне. Перша писемна згадка про село відноситься до 1545 р.,  коли в описі Луцького замку зазначено, що в Чернечгородку і його присілку Маневичі нараховується 21 двір. Походження назви села пояснюється по-різному.

Із знахідкою, яка вразила науковців не однієї країни, – маневицьким човном-моноксилом – нещодавно мали змогу ознайомитися  старший науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України, кандидат історичних наук Андрій Петраускас та краєзнавці Житомирщини. Вони завітали на Маневиччину на запрошення директора Маневицького РМГО «Інститут підтримки та розвитку громадських ініціатив" Анатолія Романюка та начальника відділу культури РДА Ігоря Дерлюка.
4 квітня в Маневицькому краєзнавчому музеї розпочнуться краєзнавчі читання до столітніх подій на Червищанському плацдармі: «Перша світова війна. 1917 рік - Червищанський плацдарм», які продовжаться на території сіл Рудка Червинська та Тоболи Камінь-Каширського району.
Село Чернечгородок (нині село Городок), як і багато сіл північної Волині, входило до складу королівських володінь. Але в роки Лівонської війни воно було передано у власність поміщиці Фальчевської.
Цікавою є історія населеного пункту Лишнівка. Вперше люди тут поселилися, як стверджує археолог Григорій Охріменко, ще за епохи бронзи (у ІІІ-ІІ тисячоліттях до н.е.). На території села були також знайдені уламки пізньотрипільського неорнаментованого посуду. Загадкою для вчених стала знайдена тут глиняна табличка. Одні дослідники здатні вбачати на ній лист представників трипільської цивілізації, а інші – писемну пам’ятку Шумеру ІV – початку ІІІ тисячоліття до н.е. Є версія, що протягом тисячоліть цей артефакт передавався як священна реліквія з покоління у покоління.
Дзвоніть, пишіть, заходьте.

Редактор - (03376) 2-11-44
Заступник редактора, зав. відділом соціальних проблем, бухгалтер - 2-19-17
Зав. відділом інформації - 4-06-46
Оголошення, реклама - 2-15-74.
E-mail: manev_gazeta@ukr.net
Адреса: 44600, смт Маневичі, вул. Незалежності, 14.

Люди рідного краю

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua